240. výročie narodenia Jána Hollého - velikána slovenskej literatúry
Dnes sme si pripomenuli 240. výročie narodenia Jána Hollého, ktorého láska a obetavosť k národu rezonuje v každom jeho diele. Tento výnimočný básnik, narodený 24. marca 1785 v Borskom Mikuláši, zasvätil svoj život povzneseniu slovenského národa prostredníctvom literatúry.
Hollý bol jedinečný tým, že bol jedným z významných básnikov, ktorý tvoril v bernolákovčine. Jeho tvorba mala formu antického eposu a zohrala kľúčovú úlohu pri formovaní národného povedomia Slovákov. Ako obrodenecký autor sa snažil posilniť národné povedomie prostredníctvom piesní o slávnej minulosti. V rokoch 1833 až 1846 vytvoril rozsiahle diela ako Svatopluk, Cirillo-Metodiada, Sláv, Selanky, Žalospevy a Katolícky spevník.
V dielach ako Svatopluk, Cirillo-Metodiada či Selanky vidíme nielen majstrovstvo slova, ale aj srdce bijúce pre národ. Jeho dielo malo obrovský vplyv na štúrovskú generáciu, ktorá ho obdivovala napriek jeho vernosti bernolákovčine. Významným momentom bola jeho porada s Ľudovítom Štúrom, Jozefom Miloslavom Hurbanom a Michalom Miloslavom Hodžom v roku 1843 na Dobrej Vode, ktorá predchádzala kodifikácii spisovnej slovenčiny. Ján Hollý bol dovŕšiteľom národného klasicizmu a vlastencom, ktorého diela ovplyvnili nielen štúrovcov, ale aj nasledujúce generácie.
Odkaz Jána Hollého je nadčasový - pripomína nám, že vzdelanie a láska k vlasti môžu inšpirovať celé generácie. Jeho diela nás aj po stáročiach učia, že to najcennejšie dedičstvo, ktoré môžeme zanechať, je kultúrne bohatstvo nášho národa.
Zdieľať článok