Interaktívne prednášky na tému rizík online sveta, kyberkriminality, právneho povedomia a slobody prejavu
Ako sa chrániť v online svete? Žiaci vedia viac, než si myslíme – len im treba dať priestor pýtať sa.
Minulý týždeň sme navštívili ZŠ v Trenčianskej Turnej, kde sme so žiakmi viedli dve dvojhodinové interaktívne prednášky na tému rizík online sveta, kyberkriminality, právneho povedomia a slobody prejavu. A hoci išlo o prednášku, väčšinu času sme sa rozprávali.
Žiaci sa najčastejšie pýtali:
„Čo mám robiť, keď mi niekto píše veci, ktoré ma znepokojujú?“
„Ako viem zistiť, či je niečo pravda, keď sa to šíri všade na internete?“
„Môžem povedať svoj názor, aj keď s niekým nesúhlasím?“
Tieto otázky nás len utvrdili, že kritické myslenie, schopnosť rozoznávať dôveryhodné informácie a vedieť sa brániť voči manipulácii musia byť prirodzenou súčasťou vzdelávania. Vzdelávanie v oblasti digitálnej bezpečnosti je dnes rovnako dôležité ako klasické predmety – práve preto je dôležité viesť o týchto témach otvorený, no faktami podložený dialóg. Nejde o šírenie strachu, ale o budovanie odolnosti a schopnosti samostatne uvažovať.
Spoločne sme riešili praktické situácie, diskutovali o zodpovednosti za vlastné správanie online, ale aj o hodnotách, ktoré chránime našou Ústavou.
Podujatie sme zrealizovali v spolupráci s Trenčianskym osvetovým strediskom, ktorému ďakujeme za podporu. Tieto aktivity sú súčasťou napĺňania Koncepcie strategickej komunikácie SR – pretože budovanie odolnej spoločnosti začína už na základných školách.
Odpovede žiakov, ich zvedavosť aj odvaha hovoriť o vlastných skúsenostiach sú dôkazom, že to má zmysel.
Preto budeme v týchto aktivitách pokračovať aj na ďalších školách – s cieľom systematicky rozvíjať digitálnu gramotnosť, právne povedomie a občiansku zodpovednosť mladej generácie.
Len tak dokážeme spoločne vychovať generáciu, ktorá bude odolná voči manipuláciám a schopná kriticky myslieť v digitálnom priestore aj v reálnom živote.
Zdieľať článok