Jan Amos Komenský – odkaz učiteľa národov oslavujeme na Deň učiteľov
Pedagóg, filozof, spisovateľ a teológ Jan Amos Komenský sa narodil pred 433 rokmi, 28. marca 1592. Dodnes je považovaný za „učiteľa národov“ – jeho dielo, názory a pedagogická činnosť ho zaradili medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky. Bol priekopníkom moderného vzdelávania, ktorý presadzoval povinnú školskú dochádzku pre všetky deti bez ohľadu na ich sociálne pomery či intelekt.
Jeho pedagogické princípy boli revolučné. Zaviedol koncept „školy hrou“, zdôrazňoval význam praktických skúseností a individuálneho prístupu k žiakom. Kládol dôraz na veku primerané vzdelávanie, systematickú organizáciu učiva a rešpektovanie individuálnych schopností každého dieťaťa. Bol tvorcom prvých ilustrovaných učebníc, navrhol štruktúrovaný školský systém a presadzoval myšlienku, že vzdelávanie má byť nielen užitočné, ale aj príťažlivé a zmysluplné.
Práve preto je 28. marec známy ako Deň učiteľov. Tento deň je výnimočnou príležitosťou oceniť prácu vás, učiteľov, vychovávateľov, asistentov a všetkých pedagogických i nepedagogických pracovníkov – ľudí, ktorí formujú budúce generácie, inšpirujú mladé mysle a odovzdávajú vedomosti i hodnoty. Svojou každodennou prácou napĺňate myšlienku, že vzdelanie je kľúčom k slobode, porozumeniu a rozvoju spoločnosti.
Vaša práca je viac než len zamestnanie – je to poslanie, ktoré formuje budúcnosť detí i celej spoločnosti. Komenský nám zanechal dôležitý odkaz: „Škola má byť dielňou ľudskosti.“ A práve tento odkaz sa dnes napĺňa v triedach, školách a vzdelávacích inštitúciách – miestach, kde sa rodia sny, rozvíjajú talenty a formujú charaktery mladých ľudí. Všetkým vám patrí veľké poďakovanie za obetavosť, trpezlivosť a neúnavnú snahu odovzdávať nielen vedomosti, ale aj hodnoty.
Zdieľať článok