Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuálne informácie
  3. Kovačická insita v UNESCO – svetové uznanie slovenského umenia zo Srbska

Kovačická insita v UNESCO – svetové uznanie slovenského umenia zo Srbska

26.03.2025

Kultúrne dedičstvo Slovákov žijúcich v zahraničí je neoddeliteľnou súčasťou našej identity. Na Bratislavskom hrade 20. marca 2025 sme si uctili kovačickú insitu, ktorá bola 3. decembra 2024 zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Tento zápis potvrdzuje hodnotu našich krajanov v svetovej kultúre a význam ich dedičstva.

Podujatie otvorila predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Dagmar Repčeková spolu s riaditeľom SNM – Historického múzea Petrom Bartom. Diskusia o význame kovačického insitného umenia a jeho ceste do UNESCO s Janou Foltányovou z UNESCO zdôraznila potrebu ochrany a rozvoja nehmotného kultúrneho dedičstva.

Na podujatí bolo podpísané memorandum o spolupráci medzi Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí a ÚĽUV, čím sa otvorili nové možnosti na podporu krajanských komunít a uchovávanie ich kultúrneho dedičstva.

Podujatie zavŕšilo premietnutie filmu Sny Martina Jonáša, ktorý priblížil tvorbu tohto významného umelca a zároveň zviditeľnil kovačickú insitu.

Kovačická insita je príbehom generácií Slovákov, ktorí si uchovávajú svoju kultúru a tradície aj v zahraničí.

Zápis do UNESCO je potvrdením ich pevného miesta vo svetovej kultúre. Odbor pre strategickú komunikáciu Úradu vlády SR sa zúčastnil podujatia, čím sa opäť zdôraznil význam podpory Slovákov žijúcich v zahraničí a ich prínosu do našej kultúry.

Ďakujeme všetkým, ktorí prispievajú k uchovávaniu a šíreniu slovenského kultúrneho dedičstva! Je dôležité, aby sme pokračovali v rozvoji historického odkazu a kultúrneho prínosu, ktorý nám naši krajana priniesli, a to nie len pre nás, ale aj pre budúce generácie.

Zdieľať článok