Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuálne informácie
  3. Medzinárodný deň boja za odstránenie rasovej diskriminácie

Medzinárodný deň boja za odstránenie rasovej diskriminácie

21.03.2025

Každá ľudská bytosť sa rodí slobodná a rovnocenná v dôstojnosti a právach. Dnes si pripomíname Medzinárodný deň boja za odstránenie rasovej diskriminácie, ktorý sa každoročne oslavuje 21. marca. Tento významný deň nám pripomína, že rasová diskriminácia je morálne neprijateľná a spoločensky nespravodlivá.

Marginalizované komunity sú častokrát vystavené prejavom, ktoré nemajú miesto v modernej demokratickej spoločnosti.

Aj Ústava Slovenskej republiky zakotvuje princípy rovnosti a nediskriminácie. Článok 12 ods. 2 jasne stanovuje, že základné práva a slobody sa na území Slovenskej republiky zaručujú všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie.

Slovenská republika sa aktívne zapája do medzinárodných iniciatív za odstránenie rasovej diskriminácie. V rámci Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) sa podieľame na programoch zameraných na boj proti rasizmu a diskriminácii. Tieto snahy sú súčasťou širšieho úsilia medzinárodných organizácií ako je OSN, ktorá prijala Medzinárodný dohovor o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie.

Dnešný deň je príležitosťou na zamyslenie sa nad tým, ako môžeme každý z nás prispieť k budovaniu spoločnosti založenej na rešpekte, rovnosti a vzájomnom porozumení. Ochrana ľudských práv a dôsledné uplatňovanie antidiskriminačných opatrení sú kľúčovými piliermi právneho štátu a demokratickej spoločnosti. Zároveň je dôležité podporovať vzdelávanie a osvetu, ktoré a posilňujú sociálnu súdržnosť. Svojím každodenným konaním a príkladom môžeme inšpirovať ostatných k vytváraniu harmonického a spravodlivého spolužitia.

Zdieľať článok