Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuálne informácie
  3. Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

11.05.2025

Domová sloboda patrí medzi najvýznamnejšie práva a slobody. Právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života je vyjadrené v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd (ďalej len „dohovor“), ktorý predstavuje základ európskeho systému ochrany ľudských práv.

Tento dohovor bol otvorený na podpis v Ríme 4. novembra 1950 a Slovenská republika ho ratifikovala po svojom vzniku v roku 1993. Článok 8 dohovoru stanovuje, že každý má právo na rešpektovanie svojho súkromného a rodinného života, domova a korešpondencie.

Ústava Slovenskej republiky v článku 21 zaručuje právo na ochranu súkromia, rodiny, bytu a obydlia jednotlivcov.

Pojem obydlie možno vymedziť ako priestor slúžiaci na trvalé, prechodné či rekreačné bývanie a priestory k nemu patriace. V tejto súvislosti sa jedná tak o predovšetkým o byty, nebytové priestory, rodinné domy, ale aj záhradkárske chaty či hotelové izby. Pôjde teda aj o také objekty, ktoré neslúžia na trvalé bývanie – vždy je potrebné prihliadať na skutočný účel priestoru. Nie je pritom rozhodujúce, či ide o súhlas vlastníka, alebo osoby, ktorá užíva daný priestor na základe iného právneho titulu, ktorým je napríklad nájomná zmluva.

Ústava v odseku 1 hovorí, že do obydlia iného možno vstúpiť iba so súhlasom oprávnenej fyzickej osoby, ktorou môže byť vlastník, nájomca i podnájomník. V tomto kontexte je dôležité uviesť, že užívateľ domu alebo bytu požíva ochranu aj proti vlastníkovi.

Neoprávnený vstup do obydlia je spôsobilý napl­niť skut­ko­vú pod­sta­tu tres­tné­ho či­nu po­ru­šo­va­nia do­mo­vej slo­bo­dy v zmys­le us­ta­no­ve­nia § 194 Tres­tné­ho zá­ko­na.

Trestný zákon v tejto súvislosti uvádza dve možnosti spáchania skutku, a to:

- neoprávnené vniknutie do obydlia iného, alebo

- neop­ráv­ne­né zotr­vanie v obyd­lí iné­ho (vstup osoby do obydlia iného síce bol oprávnený, ale táto osoba sa následne bez oprávnenia odmieta vzdialiť).

Zákon teda rozlišuje dve možnosti spáchania tohto skutku, pričom na to, aby došlo k napl­ne­niu zna­kov skut­ko­vej pod­sta­ty tres­tné­ho či­nu po­ru­šo­va­nia do­mo­vej slo­bo­dy v zmys­le us­ta­no­ve­nia § 194 Tres­tné­ho zá­ko­na sta­čí napl­ne­nie jed­nej z uve­de­ných možností.

Trestný zákon v § 122 ods. 5 zároveň definuje spôsob spáchania tohto trestného činu nasledovne:

„Trestný čin je spáchaný v obydlí, ak je spáchaný v dome alebo byte iného alebo v iných priestoroch slúžiacich na bývanie vrátane priestorov a pozemkov k nim patriacich, ak sú ako súčasť obydlia uzavreté.“

Na to, aby bol trestný čin spáchaný v obydlí sa pritom nevyžaduje podmienka jeho uzamknutia, je však nevyhnutné, aby bolo uzavreté. Uzavretím sa rozumie napríklad oplotenie bez ohľadu na jeho druh či výšku. Rozhodujúce je že predstavuje určitú prekážku, aj keď ju možno ľahko prekonať, a zároveň je zrejmé, že sa jedná o obydlie.

Nedotknuteľnosť obydlia nie je absolútna, avšak aj zásah do tohto práva má svoje pravidlá.

Proti vôli oprávneného užívateľa možno do obydlia vstúpiť na základe inštitútu domovej prehliadky, ktorá je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu.

Domovú prehliadku možno v zmysle § 99 ods. 1 Trestného poriadku vykonať, ak je dôvodné podozrenie, že v byte alebo v inom priestore slúžiacom na bývanie alebo v priestoroch k nim patriacim je:

- vec dôležitá pre trestné konanie, alebo

- sa tam skrýva osoba podozrivá zo spáchania trestného činu, alebo

- je potrebné vykonať zaistenie hnuteľných vecí na uspokojenie nároku poškodeného na náhradu škody.

Domová prehliadka ako úkon trestného konania predstavuje násilné obmedzenie nedotknuteľnosti obydlia proti vôli toho, kto v ňom býva. Oprávnený užívateľ obydlia má povinnosť výkon domovej prehliadky zo strany príslušného štátneho orgánu strpieť.

Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné (cieľ obmedzenia nemožno dosiahnuť inak) na ochranu:

- života,

- zdravia alebo majetku osôb,

- na ochranu práv a slobôd iných alebo

- na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku.

Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy.

Za iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno považovať najmä:

- Oprávnenie pri finančnej kontrole vstupovať do obydlia, ak sa používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti.

- Obhliadku sídla a miesta podnikania, obydlia, iných priestorov a iných objektov.

- Vykonávanie dôkazu v obydlí, v iných priestoroch a na pozemku.

Zdieľať článok