Preambula Ústavy SR
Preambula Ústavy Slovenskej republiky je slávnostným úvodným textom, ktorý odkazuje na významné prvky štátnosti ako identifikácia suverénnej moci, historické východiská vzniku štátnosti, právo na sebaurčenie, záujem o trvalú mierovú spoluprácu s inými štátmi a uplatňovanie demokratickej formy vlády, ktorá vedie občanov k rozvoju kultúry a hospodárskej prosperity.
Preambula ako súčasť ústavy nie je povinná, avšak veľká väčšina štátov ju vo svojej ústave ako vyjadrenie právnej kultúry a tradícií má. V podmienkach nášho právneho systému hovoríme o právne nezáväznej Preambule, no Ústavný súd SR v rozhodnutí PL. ÚS 8/96 deklaroval, že Preambula napomáha pri objasnení účelu a predmetu zákona, ako i jeho interpretácii, avšak nie je súčasťou právne záväzného textu.
Rovnako v nej nájdeme historický odkaz na zápasy o vlastnú štátnosť, cyrilo-metodské dedičstvo a odkaz Veľkej Moravy. Príchod vierozvestcov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu predstavuje nepopierateľný význam pre náš národ, a to v rovine kultúrnej, duchovnej, vzdelanostnej a právnej. Odkaz na cyrilo-metodské dedičstvo si každoročne pripomíname 5. júla štátnym sviatkom.
Preambula nadčasovo zdôrazňuje potrebu trvalej mierovej spolupráce s demokratickými štátmi. Takýto odkaz nájdeme aj v iných ústavách, pretože mier, demokratická forma vlády, záruky slobodného života, rozvoj kultúry a hospodárskej prosperity sú základnými hodnotami, ktoré vyjadrujú stabilitu, rešpektovanie ľudských práv a sú zárukou bezpečnosti.
Postupne vám budeme prinášať ďalšie informácie o základnom zákone štátu – Ústave Slovenskej republiky.
Zdieľať článok